Hviezdy esperantského hudobného neba opäť na Slovensku

Autor: Michal Matúšov | 20.7.2012 o 14:42 | Karma článku: 8,43 | Prečítané:  291x

Nasledujúci týždeň zavítajú na Slovensko niekoľkí svetoznámi esperantskí hudobníci aby predviedli svoje umenie. Ako nadšený milovník esperantskej hudby tam samozrejme nesmiem chýbať. Prinášam krátky prehľad o každom hudobníkovi.

Logo Letnej školy esperantaLogo Letnej školy esperantatím SES

Ako je zvykom v Esperantsku, koncerty sa sústreďujú na podujatia a podujatia sa sústreďujú na leto. Na Slovensku je najväčším letným podujatím Letná škola esperanta (SES),  tohto roku sa koná v Nitre od 21. do 29. júla. Za niekoľko málo rokov svojej existencie si stihla vyslúžiť uznanie ako výborný vstup do esperantského sveta, navštevuje ju veľa začiatočníkov. My, trochu ostrieľanejší esperantisti, často žartujeme, že ak chceme stretnúť starých známych tak ideme na Medzinárodný mládežnícky kongres alebo na hudobný festival FESTO, ale ak chceme spoznať nových kamošov tak na Letnú školu.

Mňa na stretkách okrem starých kamošov zaujímajú hlavne koncerty. Takže ak ste muzikofili ako ja, môžte sa nechať inšpirovať a spraviť si výlet do Nitry. Ak nie ste prihlásený ako účastníci SES, nemusíte zúfať, koncerty sú otvorené aj verejnosti a dokonca zadarmo.

Martin Wiese

Začnem Martinom, lebo patrí medzi mojich najobľúbenejších hudobníkov. Preslávil sa vo svojej, dnes už nečinnej :(, skupine Persone a počas dvoch desaťročí prakticky diskoval kvalitu esperantskej hudby. Neskôr založil sólový projekt Martin & la talpoj. Hoci pop-rock rozhodne nepatrí medzi moje obľúbené štýly, Martin ma svojimi textami a podaním primäl k výnimke. Veľa jeho piesní stojí na najklasickejšej pop-rockovej téme, (nešťastnej) láske; objavujú sa aj filozofické texty. Mojou najobľúbenejšou časťou sú energické vypaľovačky, často kritizujúce spoločnosť alebo snažiace sa nájsť sám seba v spleti veľkého mesta. Pôvodne mal Martin prísť s celou rockovou skupinou, nakoniec však príde len so svojou akustickou gitarou. Je to síce určitá nevýhoda, na druhej strane si môžme lepšie užiť jeho spev a texty. Koncert bude mať 27.7. o 21:00.

Persone - La leviĝo de la Lun'

Martin & la talpoj - Superbazaro

JoMo

JoMo je taký veselý chlapík z Francúzska, ktorý spieva snáď v každom jazyku, ktorý sa naučí. Na jednom koncerte spieval piesne v 22 jazykoch a dostal sa tak do Guinessovej knihy rekordov. Na silvestra 2008 si na Slovensku zahral a, ako mi je známe, do svojho repertoáru zaradil aj rockovú verziu Pec nám spadla. Uvidíme čím prekvapí teraz. Jomo nám zahrá 25.7. o 21:00.

Georgo Handzlik

Jerzy, alebo esperantsky Georgo, je typický pesničkár - veľa textu a gitara ako doprovod. Usmievavý a priateľský na pódiu aj po koncerte. Spieva "v esperante, pre esperantistov", čiže mnoho piesní vychádza z esperantského prostredia. Tiež je známy svojími prekladmi Nohavicu. Georgov kncert bude 24.7. o 21:00.

Hmm, keď som išel na svoj prvý Martinov koncert tak tak som sa potreboval 10 hodín trepať autom  cez polku Poľska a potom, s pár drobnými vo vrecku, sa nejako dostať do Česka. Teraz to budem mať znateľne jednoduchšie ;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.


Už ste čítali?